Znanstvena monografija pri ugledni založbi Routledge
Na spletni strani založbe Routledge je že omogočeno prednaročilo publikacije po ugodnejši ceni, prav tako v ta namen objavljamo še letak za popust, ki ga lahko unovčite.
Omenjena znanstvena monografija združuje večletno raziskovalno, projektno in pedagoško delo avtorjev, intenzivno pa sta jo dr. Charlie Mansfield (Univerza v Plymouthu) in dr. Jasna Potočnik Topler (Fakulteta za turizem UM) pisala zadnja štiri leta.
Celotno galerijo fotografij (fotografiral je LuckyShots), ki so nastale v okviru projekta, si lahko ogledate TUKAJ.
V letu 2022 sta Fakulteta za turizem UM in Prva liga začeli skupni izobraževalno-promocijski projekt, v okviru katerega ekipa Fakultete za turizem pod vodstvom izr. prof. dr. Jasne Potočnik Topler in ekipa Prve lige pod vodstvom Darje Šerbec pišeta nove zgodbe, ki želijo izobraževati, osveščati in povezovati. V projekt so vključeni študenti in zaposleni Fakultete za turizem UM, gostujoči študenti, ki so na Fakulteti za turizem na Erasmus izmenjavi, in zaposleni v Prvi ligi.
Vodja trženja v AFP d. o. o. Taja Polovič poudarja, da so veseli, da so sodelovanju s športnimi klubi, športniki, izobraževalnimi ustanovami, različnimi društvi, posamezniki in z lokalnimi podjetji dodali še sodelovanje s Fakulteto za turizem iz Brežic: »Povabilo izr. prof. dr. Jasne Potočnik Topler smo z veseljem sprejeli, kajti zavedamo se, kako pomembno je sodelovanje z lokalnim okoljem, v katerem se aktivno udejstvujemo tako poslovno, kot izobraževalno, promocijsko in dobrodelno.«
V Prvi ligi menijo, da je to sodelovanje dragoceno, ker je izmenjava znanj in izkušenj neprecenljiva, ker so nove, sveže, mlade ideje zelo dobrodošle in z njimi lahko v svoje delo dodajo »novo svežino«. Pridobljene ideje so zelo uporabne in primerne za takojšnjo uporabo. Darja Šerbec pravi: »Študenti gledajo na situacijo z drugega zornega kota, imajo neobremenjen pogled in se lahko v izziv poglobijo čisto drugače kot zaposleni v podjetju.« Taja Polovič pa dodaja: »Nenehno namreč delamo na tehničnih in vsebinskih izboljšavah naše spletne trgovine Prva liga, skrbimo za redne posodobitve in analitiko. Pomembno nam je zaupanje kupca, ne samo v naših fizičnih trgovinah temveč tudi na spletu, kjer je pridobitev zaupanja brez osebnega stika še toliko težja. Na spletu je izrednega pomena odlična ponudba, odlična podpora kupcu, dobra cena in hitra ter zanesljiva dobava. Ponosni smo, da smo lahko delili naše znanje in izkušnje s področja digitalnega komuniciranja s študenti fakultete in hkrati smo veseli vseh svežih idej, ki so nastale tekom projekta. Zahvala tudi kolegici Darji Šerbec, ki je s strani podjetja aktivno in uspešno vodila projekt.«
Projekt je zrasel iz načrtovanja praktičnega dela predmeta Retorika in odnosi z javnostmi v digitalnem svetu, v okviru katerega je želela izr. prof. dr. Jasna Potočnik Topler študentom ponuditi vpogled v pripravo in izvedbo promocijskih zgodb ter k sodelovanju povabila Prvo ligo, ki se je z veseljem odzvala. Poleg izmenjave izkušenj in znanj so skupaj pripravili promocijsko-izobraževalno kampanjo, katere del so bili študenti. Oblečeni v najnovejše trajnostne stajlinge, ki so jih skrbno skombinirali v Prvi ligi, so s sprehodom po starem mestnem jedru Brežic opozorili na pomen zdravega načina življenja in gibanja ter na izjemno dediščino, ki nam je dana in do katere imamo odgovornost. S prikazom študijskega procesa med kampanjo so opozorili na pomen kakovostnega izobraževanja in na dejstvo, da živimo v času, ko je vseživljenjsko učenje stalnica. Izr. prof. dr. Jasna Potočnik Topler poudarja, da je izjemno dragoceno, da imajo študentke in študenti možnost sodelovati v bližnjih podjetjih, z lokalnim gospodarskim in negospodarskim sektorjem, tam opravljati tudi prakso, se učiti od najboljših, lokalna podjetja pa imajo po drugi strani možnost sodelovanja z univerzitetnim okoljem, kar nedvomno prinaša pozitivne učinke za vse.
Študenti skozi projekt pridobivajo praktične izkušnje, sodelujejo med seboj in z lokalnim podjetjem, pridobivajo nova znanja, poznanstva in izkušnje, hkrati pa vrstnike in javnost osveščajo o zdravem načinu življenja, pomenu dediščine, izobraževanja in vseživljenjskega učenja. »Razmišljaj globalno, deluj lokalno!« pravita Fakulteta za turizem Univerze v Mariboru in Prva liga.
»Razmišljaj globalno, deluj lokalno!« - Brežiška Fakulteta za turizem Univerze v Mariboru in podjetje AFP iz Dobove združila moči v izobraževalno-promocijskem projektu
foto: Simon Srečković - Lucky Shots
Spoštovani,
obveščamo vas, da je zaradi spremenjenega načina dela, v času od 4. 7. 2022 do 31. 8. 2022 spremenjen
POSLOVNI DELOVNI ČAS FT UM:
- vsak delovnik od 8. do 15. ure
URADNE URE ŠTUDENTSKEGA REFERATA:
- vsak delovnik od 8.30 do 10.30 ure ali po predhodnem dogovoru.
Zadnji junijski dan je z zagovorom svojega diplomskega dela diplomiral prvi študent na angleškem dodiplomskem študijskem programu turizma. Sona Shaji je tako postavil nov mejnik in postal prvi diplomant Fakultete za turizem Univerze v Mariboru, ki je uspešno zaključil mednarodni visokošolski strokovni program Turizem v angleškem jeziku, ki se je pričel izvajati pred tremi leti in pol.
Sona Shaji je svoje diplomsko delo z naslovom POTENTIALS AND POSSIBILITIES FOR A HOLISTIC-GLAMPING SITE IN POMURSKA REGION OF SLOVENIA zagovarjal na dislocirani enoti Fakultete za turizem v Ljubljani, na Študentskem kampusu, kjer tudi sicer poteka študijski proces v angleščini. Pred komisijo v sestavi doc. dr. Andreja Trdina in doc. dr. Tanja Lešnik Štuhec ter v navzočnosti mentorice doc. dr. Milice Rančič in somentorja asist. Tomija Špindlerja, je suvereno obranil svoje diplomsko delo in z odliko diplomiral.
Fakulteta za turizem Univerze v Mariboru je s študijskim letom 2018/19 začela z izvajanjem svojih študijskih programov turizma v angleškem jeziku in prav diplomant Sona Shaji, ki sicer prihaja iz Indije iz zvezne države Kerala, je bil tisti študent, ki je prvi prišel v Slovenijo in prav on je tisti, ki je od krstne generacije tudi prvi diplomiral.
Sona je ves čas študiral vestno in redno opravljal svoje študijske obveznosti, poleg tega pa si je uspel že med študijem pridobiti številne praktične izkušnje. Prav to se mu zdi ena izmed poglavitnih prednosti študija turizma, saj je praksa že vključena v študijski proces. Pravi tudi, da način izvedbe študija študentom omogoča, da lahko poiščejo dobro študentsko delo s področja turizma, kar odpira številne priložnosti za zaposlitev tudi po zaključku študija. Fakulteta je namreč študentom prijazna in prilagaja izvedbo tudi njihovim željam in potrebam. Tudi sam ima že kar nekaj priložnosti za redno delo, vendar se je odločil, da bo zaposlitev še nekoliko počakala, saj bo študij nadaljeval tudi na magistrskem programu Turistične destinacije in doživetja. Nanj bo zagotovo dobro pripravljen, saj pravi, da so ga izkušeni strokovnjaki na fakulteti dobro naučili tudi znanstvenega pisanja in razmišljanja.
Študijska programa v angleščini in podpora, ki jo Fakulteta za turizem UM ob tem nudi svojim mednarodnim študentom, se ves čas razvija in izpopolnjuje v pravo smer, ter, kot pravi Sona, nudi »perfect student life«.

Fakulteta za turizem Univerze v Mariboru, ki je v sklopu projekta Interreg Mediterranean BEST MED postala povezovalni člen kulturnih poti Slovenije, je organizirala dogodek Trajnostno upravljanje kulturnih poti v Sloveniji: kultura in aktivna mobilnost, ki je potekal v petek, 17. junija 2022, v Slovenskem etnografskem muzeju. Dogodka so se udeležili številni predstavniki kulturnih in tematskih poti v Sloveniji in predstavniki kulturnih politik v Sloveniji.
Zbrane je nagovorila koordinatorica projekta Interreg Mediterranean BEST MED, izr. prof. dr. Maja Turnšek iz Fakultete za turizem Univerze v Mariboru. Sledil je spletni nagovor dr. Stefana Dominionija, direktorja evropskega inštituta Kulturnih poti Sveta Evrope. V imenu Direktorata za turizem (Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo Republike Slovenije) je zbrane nagovorila tudi gospa Ksenija Flegar. Zadnji uvodni nagovor je pripadel gospe Ireni Marš iz Direktorata za kulturno dediščino (Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije).
Eden izmed poglavitnih namenov dogodka je bil predstaviti vsebino in delovanje osmih kulturnih poti Sveta Evrope v Sloveniji: Mednarodne mreže Réseau Art Nouveau Network, Poti evropskih pokopališč, Poti impresionizma, Poti Iter Vitis, Poti pisateljic, Poti reformacije, Velike Evropske poti sv. Martina in Železnodobne poti po Podonavju. Predstavila se je tudi kandidatka za naziv kulturne poti Sveta Evrope; Evropska mreža za praznovanje velikega tedna in velike noči.
V nadaljevanju dogodka so bili predstavljeni štirje primeri dobrih praks, ki ponujajo odgovore na potrebe kulturnih poti v Sloveniji; in sicer: Kako graditi močno medregijsko upravljanje (Maša Klavora, Pot miru), Kako organizirati mrežo turističnih ponudnikov (Klemen Langus, Juliana Trail), Kako vključiti lokalno skupnost (Mateja Hafner Dolenc, Združenje zgodovinskih mest Slovenije) in Katere so prednosti in slabosti združevanja? (Matej Kandare, Slovenia Outdoor GIZ).
Osrednji del dogodka se je zaključil z okroglo mizo, kjer so udeleženke izpostavile številne priložnosti za financiranje nadaljnjega razvoja in povezovanja kulturnih poti kot tudi razvoja turističnih produktov in njihovo promocijo. V nadaljevanju dogodka so se prisotni lahko udeležili ene izmed dveh tematskih interaktivnih delavnic, ki sta bili namenjeni trajnostnemu upravljanju kulturnih poti in razvoju kompetenc v outdoor turizmu.
Osrednji sklep udeležencev dogodka je bil, da je za doseganje dolgoročnega trajnostnega upravljanja kulturnih in tematskih poti nujna povezava med potmi v obliki združenja kulturnih in tematskih poti v Sloveniji. Z oblikovanjem združenja in skupnim zastopanjem interesov ter medsebojno izmenjavo znanj in izkušenj bi poti v Sloveniji bistveno lažje oblikovale trajnostno ponudbo, ki bo privlačna tako za turiste in domačine in hkrati zagotavljala razvoj kulturnega turizma kot tudi ohranjanje kulturne dediščine.
Nova generacija 38 diplomatov in magistrov brežiške Fakultete za turizem Univerze v Mariboru je v sredo, 15. 6. 2022, prejela diplomske listine na slovesni podelitvi diplom. Listine jim je izročil dekan Fakultete za turizem izr. prof. dr. Boštjan Brumen.
Fakulteta za turizem Univerze v Mariboru je letos, 15. 6. 2022, dobila sedmo generacijo diplomantov visokošolskega strokovnega, univerzitetnega in magistrskega študijskega programa Turizem, ki so svoje diplomske in magistrske listine prejeli v slovesnem ambientu Viteške dvorane brežiškega gradu. 21 diplomantom visokošolskega strokovnega študijskega programa, 14 diplomantom univerzitetnega in 3 diplomantkam magistrskega študijskega programa, ki so diplomirali med marcem 2021 in februarjem 2022, je diplomske in magistrske listine podelil dekan Fakultete za turizem Univerze v Mariboru izr. prof. dr. Boštjan Brumen.
Diplomante je na prireditvi nagovoril tudi gospod Ivan Molan, župan Občine Brežice, ki je poudaril dobro medsebojno sodelovanje Fakultete in Občine, ki tudi zaradi tega postaja turistično še bolj prepoznavna, po novem kot ena izmed štirih destinacij v Sloveniji, ki se ponašajo z najvišjim znakom Slovenija Green Destination Platinum.
Napolnjeno viteško dvorano Posavskega muzeja Brežice je nagovoril tudi predstavnik študentov, diplomant univerzitetnega študijskega programa Mark Zgrinskić, ki se je v svojem govoru zahvalil vsem, ki so sodelovali in pomagali pri njihovem uspehu ter se tudi hudomušno ozrl na skupne študentske dni.
Prireditev sta s svojimi pevskimi točkami popestrila Klara in Lovro, duet, ki prihaja iz lokalnega okolja, prireditev pa je povezovala doc. dr. Barbara Pavlakovič. Druženje so prisotni, po dveh letih podelitev brez gostov, nadaljevali v sproščenem vzdušju na prečudovitem grajskem dvorišču brežiškega gradu.
Ponosni smo na generacijo 2022, diplomantkam in diplomantom ter magistricam ob tej priložnosti še enkrat iskreno čestitamo za njihov uspeh in jim želimo veliko sreče, vztrajnosti na nadaljnji poti ter dobro unovčenje pridobljenega znanja.
Seznam diplomantov in njihovih zaključnih nalog
Visokošolski strokovni študijski program Turizem:
Nina Andrejč je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Mitje Gorenaka z naslovom Receptor v turizmu 4.0.
Rebeka Bašek je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek in somentorstvom izr. prof. dr. Boštjana Brumna z naslovom Instagram kot platforma za promocijo turistične destinacije.
Mojca Borko je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Saše Zupan Korže z naslovom Razvoj festivala: preučitev obstoječega koncepta programa festivala Ment Ljubljana.
David Boršo je diplomiral pod mentorstvom izr. prof. dr. Jasne Potočnik Topler z naslovom Literarni turizem v Občini Vrhnika: primer Ivana Cankarja.
Kaja Budič je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Saše Zupan Korže z naslovom Posledice COVID-19 na delo in gostoljubnost hotelskega osebja v Termah Čatež d.d..
Anđela Burger je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Marjetke Rangus z naslovom Analiza stanja za pripravo strategije razvoja turizma v Občini Šentjernej.
Petra Garašić je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek z naslovom Sobe pobega kot orodje za interpretacijo zgodovine in spodbujanje timskega dela: primer Enigmariuma, skrivnost zagrebške čarovnice.
Sara Golob je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Borisa Prevolška z naslovom Analiza turizma kot dopolnilne dejavnosti na kmetiji in raziskava samooskrbe turističnih kmetij v Slovenskih goricah.
Žan Jančar je diplomiral pod mentorstvom doc. dr. Borisa Prevolška z naslovom Analiza športnega turizma in potencial za nadaljnji razvoj Soboškega jezera.
Senta Jeler je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Milice Rančić Demir z naslovom Prilagoditev hotelske ponudbe pri izvajanju priprav športnikov invalidov v Termalno Panonski Sloveniji.
Dominik Jona je diplomiral pod mentorstvom izr. prof. dr. Marka Koščaka, somentorstvom asist. Nejca Pozveka in delovno mentorico Elo Horvat z naslovom Dediščinski turizem v občini Beltinci ter pomen pristnosti tradicionalnih dogodkov v turizmu za lokalno okolje.
Lara Lešnjek je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Tanje Lešnik Štuhec z naslovom Analiza stanja in oblikovanje vodenega turističnega doživetja z interpretacijo rudarske dediščine Zasavja.
Arinna Marin je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Črtomirja Matejka in somentorstvom asist. Tomija Špindlerja z naslovom Analiza turistične ponudbe občine Slovenska Bistrica s poudarkom na športnem turizmu.
Katja Medja je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Borisa Prevolška z naslovom Analiza ponudbe športnega turizma v Mestni občini Kranj in potencial za nadaljnji razvoj.
Sara Mlakar je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek z naslovom Humor o turizmu med krizo COVID-19: analiza Facebook objav v skupinah, namenjenih popotnikom.
Sanja Pavlović je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Marjetke Rangus z naslovom Analiza turističnih potencialov mesta Aranđelovac in izdelava predlogov za izboljšavo turistične ponudbe.
Lusinda Petrišič je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Mojce Kompara Lukančič z naslovom Pomen znanja italijanskega jezika v Posavju za zaposlene v turizmu.
Matija Režonja je diplomiral pod mentorstvom izr. prof. dr. Jasne Potočnik Topler in somentorstvom asist. Tomija Špindlerja z naslovom Vloga Grossmannovega festivala pri razvoju turizma v Prlekiji.
Kaja Šetinc je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek in somentorstvom asist. Tjaše Alegro z naslovom Zgodbarjenje v turistični promociji na Youtubu v času COVID-19.
Barbara Šoško je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Borisa Prevolška z naslovom Zadovoljstvo turistov s ponudbo turističnih kmetij na območju občine Brežice.
Zala Tratnik je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek z naslovom Trženje destinacijskih porok kot orodje destinacijskega marketinga Slovenije.
Univerzitetni študijski program Turizem:
Ana Agrež je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Andreje Trdina z naslovom Pametni telefon in spremembe turističnih izkustev: učinki prelitja.
Sarah Dizdarić je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek z naslovom Estetski rad u turizmu etička dilema.
Urška Franc je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek z naslovom Spominki in turizem: motivi za nakup in pomen podobe destinacije pri izbiri spominkov.
Andreja Gošek je diplomirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Marka Koščaka z naslovom Trajnostni razvoj turizma na območju Himalaje - Manaslu.
Luka Gošek je diplomiral pod mentorstvom doc. dr. Saše Poljak Istenič z naslovom Vključevanje kulturne dediščine v turistično ponudbo Občine Sevnica.
Hana Jutriša je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Tanje Lešnik Štuhec z naslovom Analiza destinacije Mali Lošinj po ETIS in GSTC kazalnikih trajnostnega razvoja in vizija prihodnega poslovanja.
Matic Plankar je diplomiral pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek z naslovom Uporabnost »jaz sporočila« pri reagiranju na pritožbe gostov – mnenje receptorjev.
Nika Prevodnik je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Saše Poljak Istenič in somentorstvom asist. Vite Petek z naslovom Filozofija restavracije Tri lučke in njena prepoznavnost v turizmu.
Marija Pristaš je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Andreje Trdina in somentorstvom asist. Tjaše Alegro z naslovom Prikaz van life življenjskega stila in konstrukcija turističnega pogleda na Instagramu.
Mira Reljić je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Saše Poljak Istenič z naslovom Vloga dediščine v turistični ponudbi Občine Bihać.
Maja Vodišek je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Tanje Lešnik Štuhec in somentorstvom doc. dr. Milice Rančić Demir z naslovom Analiza in smernice trajnostnega poslovanja glamuroznih kampov v Sloveniji.
Mark Zgrinskić je diplomiral pod mentorstvom izr. prof. dr. Jasne Potočnik Topler z naslovom Prikaz Toskane v filmu Under the Tuscan sun (Pod toskanskim soncem).
Patricija Zorič je diplomirala pod mentorstvom doc. dr. Andreje Trdina in somentorstvom asist. Tjaše Alegro z naslovom Raba in pomen razglednic v dobi digitalnih medijev.
Domen Zupan je diplomiral pod mentorstvom doc. dr. Črtomirja Matejka z naslovom Razvoj turistične ponudbe plezališča Kotečnik.
Magistrski študijski program Turizem:
Nadja Mlakar je magistrirala pod mentorstvom doc. dr. Saše Zupan Korže z naslovom Trendi sodobnega turizma: potovanje s hišnimi ljubljenci ali varstvo v hotelu za živali?
Lea Plahuta je magistrirala pod mentorstvom izr. prof. dr. Maje Turnšek in somentorstvom doc. dr. Joséja-Carlosa Garcíe-Rosella z naslovom Etični diskurzi Airbnb živalskih izkušenj.
Urška Senčar Hočevar je magistrirala pod mentorstvom doc. dr. Saše Poljak Istenič in somentorstvom doc. dr. Barbare Pavlakovič z naslovom Kulinarična dediščina Zasavja in njeno vključevanje v sodobno turistično ponudbo.
Fakulteta za turizem Univerze v Mariboru kot partner na Interregovem projektu BEST MED organizira dogodek z naslovom Trajnostno upravljanje kulturnih poti v Sloveniji: kultura in aktivna mobilnost, ki bo potekal v petek, 17. junija 2022 od 9. do 15. ure v prostorih Slovenskega etnografskega muzeja.
Dogodek je namenjen vsem, ki se aktivno ukvarjajo s kulturnimi ali drugimi tematskimi potmi v Sloveniji. Namen dogodka je predstaviti trajnostno upravljanje kulturnih in tematskih poti s številnimi primeri dobre prakse ter povezovanju in mreženju udeležencev, ki bi vodilo v oblikovanje skupnih turističnih produktov in aktivno sodelovanje v prihodnosti. Dogodek podpira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo Republike Slovenije ter Slovenska turistična organizacija.
Program dogodka Trajnostno upravljanje kulturnih poti v Sloveniji - kultura in aktivna mobilnost
Prijava na dogodek je možna na povezavi https://forms.office.com/r/UVHVFnbFZm do ponedeljka, 13. junija 2022.
V četrtek, 12. maja 2022, ob 17. uri smo v avli FT zaposleni in študenti predstavili magistrski študijski program Turistične destinacije in doživetja.
Za vse tiste, ki ste dogodek v živo zamudili oz. vam bolj ustreza spletna izvedba, vas obveščamo, da bomo v drugi polovici avgusta 2022 organizirali tudi on-line predstavitev omenjenega podiplomskega študijskega programa. O datumu predstavitve vas obvestimo in vam pošljemo povezavo za pridružitev.
Interes oz. prijavo na dogodek opravite na povezavi: PRIJAVA NA ON-LINE INFO. DAN - AVGUST
Dodatne informacije o študiju in prijavi na podiplomsko stopnjo so na naši spletni strani na povezavi: Študiraj turizem - Fakulteta za turizem (um.si)
Prav tako smo vam za morebitna dodatna vprašanja na voljo na vseh kontaktih Referata za študentske zadeve.
Magistrski študenti 2. letnika na programu Turistične destinacije in doživetja Fakultete za turizem UM so v sklopu izbirnega predmeta Moč digitalnih platform v turizmu organizirali študentsko konferenco o digitalnih platformah v turizmu, kamor so povabili različne uspešne podjetnike, ki delujejo na področju digitalizacije v turizmu. Konferenca je potekala 9. maja 2022 popoldne v avli Fakultete za turizem UM. V živo se sta se pridružila gospod Luka Berger iz podjetja Flexkeeping in gospa Katarina Ceglar iz podjetja Arctur. V drugem delu so se nam na daljavo pridružili še gospod Dušan Vrban iz podjetja Kainoto (platforma ARtour), gospod Jurij Triller, podjetje ID.Conference, gospod Jaka Godejša platforma Locals from Zero in gospod Emanuel Dal Carlo predstavnika mreže Fairbnb.
Študenti, ki so posameznem gostu zastavljali vprašanja, so pripravili tudi kratke povzetke posameznega gostovanja, zapise študentov objavljamo v nadaljevanju. Tovrstna sodelovanja študentom prinesejo neprecenljivo znanje, poznanstva in izkušnje ter gradijo njihove kompetence, ki so še kako pomembni pri graditvi njihove karierne poti. Vsem gostom se v imenu Fakultete za turizem Univerze v Mariboru zahvaljujemo za obisk in sodelovanje.
Študentski povzetki
Luka Berger, Flexkeeping, študenta Luka Stanić in Fran Pokasić sta vodila pogovor in pripravila zapis.
Študenta Luka Stanić in Fran Pokasić sta opravila intervju z ustanoviteljem in direktorjem Flexkeepinga Lukom Bergerjem. Zakaj smo izbrali gospoda Bergerja? Prvi razlog je v tem, da je Flexkeeping podjetje z odlično spletno podobo. Ko smo prvič obiskali njihovo spletno stran, smo takoj dobili vtis, da gre za globalno podjetje in resnega igralca na trgu, ki sledi vsem najnovejšim trendom spletnega oblikovanja in digitalnega marketinga. Drugi razlog je Luka Berger, kot profesionalec, pa tudi kot zasebnik. Glede na to, da smo imeli v preteklosti priložnost poslušati kratko predavanje gospoda Bergerja, smo takoj ugotovili, da bo človeka, ki je boljši primer dobre prakse od njega, težko najti. Je izjemno komunikativen in strokoven človek, z nenehnim nasmehom na obrazu in veliko željo, da svoje znanje, izkušnje in strast prenese na ambiciozno mlajšo generacijo. Naš intervju je to potrdil. Najbolj nas je navdihnilo, kako pomembno je razmišljati izven okvirjev. Točno to je mislil Luka Berger, ko se je pred desetimi leti med delom v ZDA spraševal, zakaj mora biti proces vzdrževanja hotela tako zapleten in nepraktičen. Takrat se je porodila ideja za Flexkeeping, aplikacijo, ki optimizira sistem vzdrževanja hotela in s tem izboljša hotelske storitve in olajša delo sobaricam. Od takrat do danes je Flexkeeping prehodil dolgo pot, polno različnih poslovnih uspehov ter sodelovanja s številnimi hoteli in hotelskimi verigami z vsega sveta. Čeprav Luka Berger poudarja, da je digitalno podjetje veliko lažje plasirati na trg, denimo v ZDA, je prav njegova vrnitev v Slovenijo in začetek poslovanja od tu še posebej navdušujoča za vse mlade slovenske podjetnike. Še bolj fascinantno v celotni zgodbi je dejstvo, da Luka Berger ni strokovnjak za IT in je kljub temu imel dovolj poguma in znanja za vstop na ta zelo konkurenčen trg. Zato je nam, študentom turizma svetoval, naj se ne bojimo in naj vedno sledimo svojim instinktom in strasti. Meni, da se vedno najde kdo, ki bo znal programirati aplikacijo, malo pa je tistih, ki bodo ob pravem času imeli kakovostno idejo in tistih, ki bodo leta uspešno razvijali in vodili podjetje. Menimo, da je bil intervju izjemno konstruktiven, da smo se veliko naučili in da smo po njem dobili dodatno dozo motivacije za začetek lastnega podjetja. Ob tej priložnosti se še enkrat zahvaljujemo gospodu Bergerju!
Katarina Ceglar, Arctur, študentki Anja Šumrada in Tjaša Žgavc sta vodili pogovor sta vodili in pripravili zapis.
V ponedeljek, 9. 5. 2022, smo študentje 2. letnika magistrskega programa, organizirali študentsko konferenco o digitalnih platformah v turizmu, kamor smo povabili različne uspešne podjetnike, ki delujejo na področju turizma.
Podjetje Arctur je visokotehnološko podjetje, ki s pomočjo najnovejših tehnologij orje ledino v Turizmu 4.0. Trajnostno rast spodbujajo tako, da velike ideje spreminjajo v visokotehnološke inovacije. Naša sogovornica je bila gospa Katarina Ceglar, ki nam je podrobnejše predstavila delovanje podjetja in projekte, pri katerih so sodelovali. Podjetje Arctur letos (2022) praznuje 30 let delovanja, njihov največji projekt do zdaj pa je bil Turizem 4.0.
Glavna tema na konferenci je bila inovacija kulturne dediščine s pomočjo VR, AR in 3D tehnologije, ki omogoča ohranitev le-te za naslednje rodove. V sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo so v letih 2020 in 2021 izpeljali projekt Digitalno inoviranje kulturne dediščine, kjer je sodelovalo 31 slovenskih turističnih destinacij. Delo je obrodilo sadove in digitaliziranih je bilo več kot 100 enot nepremične kulturne dediščine. Destinacije pa so na podlagi 3D modelov razvile pet-zvezdična turistična doživetja. Prvi 3D model, ki so ga izvedli v okviru projekta, so bile Idrijske Klavže.
S temi tehnologijami, poleg ohranjanja, dajejo kulturni dediščini visoko dodano vrednost, s tem pa ustvarjajo unikatna kulturna doživetja za obiskovalce posameznih destinacij. Pomemben je tudi vidik lokalne skupnosti, kako prebivalci neke destinacije gledajo na dodatne možnosti za zanimanje za kulturno dediščino, kako jo ohraniti, se o njej učiti in pridobljeno znanje širiti naprej. Zagotovo je najpomembnejše, da 3D modele uporabimo oz. aktivno vključimo v ponudbo, da le ti ne ostanejo zgolj nekje shranjeni in pozabljeni.
Sogovornica poudarja, da je pri digitalizaciji veliko izzivov, s katerimi se soočajo, in sicer jim izziv na terenu največkrat predstavlja vreme, kadar digitalizirajo podzemlje, pa je izziv pomanjkanje svetlobe in pa vlaga v zraku. Poleg naravnih izzivov pa se izzivi pokažejo tudi v financah pri naročnikih, zato se naredi finančno konstrukciji na podlagi, katere se potem dogovorijo za delo. 3D modeli pa se ne uporabljajo zgolj v turizmu, ampak tudi širše (igralništvo, video igre, itd.). Spoznali smo tudi, da se z digitalizacijo ne uničuje okolja, ravno nasprotno, z digitalizacijo se določene znamenitosti/pojave še bolj ohranja, saj 3D model ostane za vedno, ne glede na to, kaj se z znamenitostjo zgodi (naravne katastrofe, požari, vojne …).
Študentje smo dobili zelo uporabne napotke za prihodnost. Sogovornica je izpostavila strast, da naj bomo strastni do tega kaj delamo, in samo tako bomo pri svojem delu resnično uspešni, saj če uživaš v delu, delaš boljše. Poleg tega pravi tudi, da se ne smemo ustrašiti izziva, saj se je mnogih kompetenc mogoče priučiti v samem podjetju, predvsem pa moramo verjeti vase in svoje sposobnosti ter znanja.
Veseli sva, da sva izbrali podjetje Arctur in da nam je gospa Katarina Ceglar tako slikovita predstavila njihovo delo. Danes so nove tehnologije priložnost za prihodnost in odpirajo vrata v marsikateri smeri ter omogočajo uresničevati različne izzive in ideje.
Dušan Vrban, Kainoto, platforma ARtour, študentiki Anja Govedič in Anja Lukan sta vodili pogovor in pripravili zapis.
Magistrski študentje Fakultete za turizem UM, smo dne 9. maja 2022 med 16h in 20h v Brežicah organizirali Študentsko konferenco: Moč digitalnih platform v turizmu, na katero smo povabili izbrane slovenske podjetnike iz polja digitalizacije v turizmu. Konferenca, je kot študentska zadolžitev, potekala v okviru izbirnega predmeta »Moč digitalnih platform v turizmu«, pri nosilki predmeta izr. prof. dr. Maji Turnšek. Dogodek je potekal hibridno, tako v online obliki, kot v živo.
Eden od sogovornikov na konferenci je bil tudi mag. Dušan Vrban, ustanovitelj celovite izobraževalne platforme ARtour. Njegova pot se je začela s študijem marketinga in danes je lastnik Marketinške agencije Kainoto. Aplikacija ARtour se je prvič razvila pred 10 leti in že na začetku so naleteli na težave, ker uporabniki pred leti še niso tako zaupali aplikacijam in tehnologiji. Ena izmed njegovih najuspešnejših zgodb se je razvila s sodelovanjem s Pogrebnim podjetjem Maribor, s katerim so razvili vodič po pokopališču in se tako vključili v Kulturno pot pokopališč Evrope. Iz te aplikacije pa se je postopoma razvila platforma, ki uporabnikom, najpogosteje ljubiteljem kulturnega turizma vseh starosti, nudi zgodbo, izkušnjo razširjene resničnosti. Platformo lahko uporabnik tudi sam nadgrajuje in jo prireja lastnim potrebam. Sogovornik mag. Dušan Vrban meni, da je digitalizacija v turizmu dandanes zelo pomembna, predvsem za ohranjanje kulturne dediščine. Skupaj z dobro zgodbo se tako ustvarjajo dobri turistični produkti oz. doživetja, ki imajo dodano vrednost.
Med razvijanje platforme je naš sogovornik seveda naletel na različne izzive, vendar meni, da se iz največjih izzivov razvijejo najbolj zanimive rešitve in se iz njih tudi največ naučimo. Študentom svetuje čim več študijskih in ob študijskih izkušenj, saj nam bodo te praktične izkušnje pomagale pri grajenju naših uspešnih karier.
Jurij Triller, ID.Conference, študenta Marica Ilić in Alen Weber sta vodila pogovor in pripravila zapis.
9. maja se nam je na javni konferenci o digitalnih platformah slovenskih start-up podjetij pridružil tudi g. Jurij Triller, direktor podjetja ID.Conference, ki deluje pod okvirom Smart Octopus Solutions. Gospod Triller nam je povedal o začetkih svoje poslovne poti, ki jo je zaznamovala kriza leta 2008 in nato kasneje tudi epidemija COVID-19. Slišali smo lahko, kako nepredvidljiv in poln izzivov je trg ekonomije, kljub temu je potrebno vztrajati in iz slabih situacij iskati priložnosti za razvoj. Gospod Triller je poudaril identificiranje problemov in iskanje rešitev za te. To ga je pripeljalo do dela s podatki in zavedanja o pomembnosti le-teh ter upravljanja z obiskovalci dogodkov. Naučili smo se tudi, kako pomembno je prepoznati in izkoristiti potencial ogromnega trga, gosta ni potrebno le privabiti, temveč tudi zadržati in prepoznati njegovo vrednost. Ob strasti, ki je potrebna za delo, nam je študentom svetoval, da naj v prihajajočih letih potujemo, nabiramo izkušnje, cenimo čas in svobodo, ki jo imamo ter morebiti komu ponudimo svoje delo. Ljudem je viden samo rezultat, vsega dela, truda, neprespanih noči se zaveda le posameznik sam. Slišali smo, da je za vstop v podjetniške vode potrebno biti pripravljen na raznovrstne izzive, saj gre lahko vedno kaj narobe, potrebno je izdelati plan, da v tem primeru znamo ukrepati. Zahvale gospodu Juriju Trillerju za delitev znanja, izkušenj in nasvetov ter za hiter odziv na konferenco. Zagotovo smo tako študenti kot predavatelji s konferenco pridobili nekaj novega znanja.
ID.Conference: https://idconference.eu/sl/
Smart Octopus Solutions: https://sos-sw.si/
Jaka Godejša, Locals from Zero, študentki Lidija Kočevar in Anja Kraševec sta vodili pogovor in pripravili zapis.
V prostorih Fakultete za turizem se je v ponedeljek, 9. maja 2022 odvijala študentska konferenca, ki se je dotikala tematike moči digitalnih platform v turizmu. Pod mentorstvom dr. Maje Turnšek smo študenti drugega letnika magistrskega študijskega programa Turistične destinacije in doživetja pri predmetu Moč digitalnih platform v turizmu organizirali hibridni dogodek, na katerega smo povabili predstavnike vodilnih podjetij področju digitalnih spletnih platform v Sloveniji. Ena izmed digitalnih platform v turizmu, ki smo jo gostili na Študentski konferenci, je start-up podjetje Locals from Zero. Locals from Zero smo si izbrali predvsem iz vidika, da gre za podjetje, ki ima mlad in nadobuden kolektiv, predvsem pa nas je navdušila njihova poslovna zgodba, ki je iz perspektivne študentske ideje privedla do razvoja uspešne informativne platforme, ki rešuje lokalno problematiko digitalne nepismenosti ponudnikov turističnih doživetij in turistom predstavljajo ponudbo ruralnih delov Slovenije. Gre za spletno platformo, katere cilj je promocija še neuveljavljenim lokalnih ponudnikov turističnih doživetij in turiste preusmeriti tudi v še neodkrite in neraziskane dele Slovenije. Podjetje se je partersko povezalo s platformo Fairbnb.coop, vendar še naprej delujejo v smeri izboljšanja turizma za lokalne skupnosti pod imenom From Zero. Naš sogovornik je bil Jaka Godejša, študent Fakultete za turistične študije v Portorožu, ki je med drugim tudi soustanovitelj podetja Locals from Zero. Jaka je po uvodnih besedah profesorice dr. Maje Turenšek in študentk predstavil Locals from Zero, njegove začetke, koncept dela, dotaknil pa se je tudi teme mreženja in povezovanja, predvsem na primeru partnerske združitve z podjetjem Fairbnb.coop. Ideja o Locals from Zero prišla iz študentskih klopi, ko so pod mentorstvom profesorja dr. Dejana Križaja študentje Fakultete za turistične študije Tadej Rogelja, Rudi Medved in Jaka Godejša zasnovali poslovno idejo, ki bi reševala problematiko pomanjaknja avtentičnih in lokalnih turističnih doživetij v ruralnih območjih Slovenije. Locals from Zero je od začetka svojega delovanja ustvaril že pravi marketplace ponudbe avtentičnih turističnih doživetij, njihov koncept in načela pa so sprejeli tudi ponudniki, saj se je skozi obiske le-teh pokazal velik interes po tovrstni iniciativi. Pomemben vezni člen med ponudniki doživetij in marketplace-om so bili »scouti«, prostovoljci, naloga katerih so obiski na terenu in iskanje novih ponudnikov ter povezovanje z njimi. Novo priložnost za poslovno pot pa so dobili decembra leta 2021, ko so se partnersko povezali z Fairbnb, in še razširili svojo vsebino dela in ponudbo. Po predstavitvi iniciative Locals from Zero je sledila predstavitev gospoda Emanuela Dal Carla, predstavnika podjetja Fairbnb, ki je dodal še da je platforma dobila novo obliko, saj so obstoječi ponudbi doživetij dodali še nastanitve, Locals from Zero pa so prevzeli njihov poslovni model. Po predstavitvah obeh sogovorcev so sledila vprašanja študentov in odprta debata, ki je potekala v angleškem jeziku. Jaku Godejši smo postavili tri vprašanja, ki so se nam zdela ključna predvsem za mlade študente, ki jim je ta plat poslovnega sveta še tuja. Prvo vprašanje se je nanašalo na same začetke Locals from Zero, in sicer nas je zanimalo kje so pridobili sredstva za financiranje vzpostavitve platforme ter ali so imeli podporo s strani celotne Fakultete za turistične študije. Sogovornik je povedal, da so jim na začetku pomagale predvsem številne delavnice z mentorjem ter možnost dela na lastnih projektih. Finančna sredstva so v začetku namesto v plače, v celoti namenili investiranju v start-up. Na vprašanje o zadovoljstvu in podpori Fakultete je sogovornik mnenja, da so dobili močno podporo s strani mentorja, seveda pa so tudi ostali profesorji zadovoljni z njihovim uspehom. Naslednje vprašanje se je dotaknilo predvsem preteklih izzivom, ki so se morebiti pojavili pri vzpostavitvi platforme. Izvedeli smo, da je bilo izzivov veliko, sploh na samem začetku, saj jim je bil tuj celoten kontekst podjetništva, vendar pa so z veliko truda in volje uspeli tudi te premagati. Jaka je dodal, da sta ključna pri tem tvoja volja, da verjameš v svojo idejo in ne klekneš pred izzivi, pomembna pa je tudi podpora celotne ekipe in mentorja. Vprašali smo ga tudi, ali so pri Locals from Zero zadovoljni s tem kar so dosegli s platformo. Odgovor je bil seveda pritrdilen, saj so dosegli izjemne rezultate. Jaka je dodal, da je izjemno vesel, ker je del takšne uspešne zgodbe, vseeno pa se jim porajajo vprašanja, kaj lahko še naredijo, kje so še odpre poti in kaj jih čaka v prihodnje. Zadovoljni so tudi z združitvijo s Fairbnb in se veselijo skupnih uspešnih zgodb. Za zaključek smo sogovorca vprašali še po zabavnih anekdotah iz nastajanja projekta Locals from Zero. Jaka je poudaril predvsem, kako se je skozi proces razvijanja Locals from Zero spremenil prav njihov odnos s profesorji, ki ni bil več le profesionalen, ampak so po številnih sestankih in srečanjih razvili bolj prijateljske in sproščene odnose.
Fairbnb, Emanuel Dal Carlo, študenta Ivan Jokić in Erik Miklin sta vodila pogovor in pripravila zapis.
Na konferenci, ki so jo organizirali študenti 2. letnika pod mentorstvom dr. Maje Turnšek, v okviru predmeta Moč digitalnih platform v turizmu, smo imeli čast gostiti gospoda Emanuela Dal Carla, predstavnika, ustanovitelja in vodjo marketinga mreže Fairbnb. Konference se je udeležilo pet različnih predstavnikov mednarodnih digitalnih platform, njen namen pa je bil pripraviti nove rešitve za bolj trajnostni turizem in izmenjava izkušenj na različnih področjih poslovanja v turizmu. Obravnavane teme so bile: trajnostni turizem, krožno gospodarstvo, trženje, digitalne platforme in njihov razvoj ter poslovno komuniciranje. Gospod Dal Carlo je predstavljal Fairbnb, ki je platforma, ki združuje skupine iz regulirane hotelske industrije in B&B z lastniki nepremičnin, razvijalci nepremičnin in drugimi zainteresiranimi državljani. Fairbnb.coop je začel svojo pot leta 2016 kot gibanje, ki želi ustvariti pošteno alternativo obstoječim platformam za souporabo stanovanj. Sprva se je gibanje pojavilo v Benetkah, Amsterdamu in Bologni, nato pa se je hitro razširilo po vsej Evropi. Gospod Dal Carlo je na začetku svoje predstavitve izpostavil beneški problem množičnega turizma, glavni cilj njegovega projekta pa je z uporabo krožnega gospodarstva narediti beneški turizem bolj trajnosten in zmanjšati množični turizem ki vse večji problem za turistična središča. Prav tako njegova platforma pomaga lokalnim turističnim delavcem in z modelom 50:50, po katerem polovico dobička nameni socialnim projektom, razvija lokalne ponudnike in izboljšuje družbo. Glavno sporočilo gospoda Dal Carla je bilo, da morajo mladi vztrajati pri svojih zamislih in da bodo zagotovo doživeli tudi neuspehe, vendar brez padcev in vzponov ni odraščanja. Njegova predstavitev nam je zagotovo odprla oči za drugačen pogled na turizem in zelo smo ponosni, da smo lahko na našo konferenco pripeljali predavatelja takšne ravni.





























