Skoči do osrednje vsebine

kratka izobraževanja v turizmu

V okviru pilotnih aktivnosti Načrta za okrevanje in odpornost (NOO), projekta Prožne oblike izobraževanja: zeleni prehod in turizem 5.0, smo razvili kratka izobraževanja, ki omogočajo tudi pridobitev mikrodokazil

Krajša specializirana izobraževanja so zasnovana za vse, ki želite pridobiti osnovna ali dodatna znanja in veščine za delovanje na področju turizma na način, ki je prilagojen vašemu tempu življenja.

Ponudba kratkih usmerjenih izobraževanj in usposabljanj:

URAVLJAVEC ZELENE DESTINACIJE

NAZIV MIKRO IZOBRAŽEVANJA: Upravljavec zelene destinacije

NOSILEC IZOBRAŽEVANJA: dr. Marjetka Rangus 

TERMIN IZVEDBE: naslednji predvideni termini izvedb v jeseni 2024
1. srečanje:  predavanje preko spleta, 2 uri
2. srečanje:  predavanje preko spleta, 3 ure
3. srečanje: predavanje preko spleta, 2 uri
4. srečanje: predavanje preko spleta, 3 ure
5. srečanje:  terenske vaje - Bohinj, 6 ur 
6. srečanje:  terenske vaje - Bohinj, 10 ur

 

KRAJŠI OPIS VSEBINE IZOBRAŽEVANJA:

Izobraževanje o upravljanju trajnostnih destinacij je namenjeno pridobivanju znanja o trajnostnih vrednotah, nalogah DMO in vključevanju lokalnega/regionalnega DMO v turistični sistem. Udeleženci se bodo naučili, kako upravljati trajnostne destinacije in kako zagotoviti, da se trajnostne vrednote upoštevajo pri načrtovanju in izvajanju turističnih dejavnosti.
Velik poudarek bo na pomenu in interpretaciji podatkov v turizmu ter slovenski turistični politiki, ki zajema organiziranost, pristojnosti, naloge ter programske dokumente.
Udeleženci bodo podrobneje spoznali Zeleno shemo slovenskega turizma in njeno vlogo v trajnostnem turističnem razvoju. Poudarek bo na povezovanju in koordinaciji ponudnikov (koncept participacije deležnikov), sodelovanju z deležniki ter vključevanje v oblikovanje javnih politik.
Za konec se udeleženci podučijo o profesionalni kulturi in vodenju za kakovost (upravljanje znanja, standardi kakovosti) ter spoznajo KBZ in pomen mreženja.

KOMU JE NAMENJENO? Zaposlenim na LTO, direktorjem/upravljavcem zavodov za turizem.

NAČIN IZVEDBE: v živo in na daljavo

OBSEG IZOBRAŽEVANJA: 26 ur 

ŠTEVILO UDELEŽENCEV IZOBRAŽEVANJA: 15-20

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE 
TURISTIČNI VODNIK ZA DRUŽBO 5.0

NAZIV MIKRO IZOBRAŽEVANJA: Turistični vodnik za družbo 5.0

NOSILEC IZOBRAŽEVANJA: red. prof. dr. Mitja Gorenak

TERMIN IZVEDBE: naslednji predvideni termini izvedb v jeseni 2024

KRAJŠI OPIS VSEBINE IZOBRAŽEVANJA:

Razmišljajoč o trajnosti v turizmu, se preko izobraževanja osredotočamo na ključne elemente lastnega dela, predvsem v vodenju, skladno s trajnostnimi praksami. Poudarek bo na zeleni mobilnosti kot gonilni sili, ki usmerja načrtovanje in izvajanje dejavnosti. Digitalizacija postaja nepogrešljiv element turističnega vodenja, saj se osredotočamo na uporabo sodobne informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT). Ta premik omogoča boljšo uporabniško izkušnjo, saj turistični vodniki v realnem času pridobivajo informacije o zasedenosti prometnih poti, gostoti obiskovalcev na atrakcijah itd., kar omogoča optimizacijo vodenja turistov.

Inovacije vključujejo tudi koncept obogatene resničnosti s pomočjo virtualne resničnosti (VR) tehnologije in holografije. To ne le povečuje avtentičnost uporabniške izkušnje turista na destinaciji, ampak tudi odpira nova vrata za odkrivanje in razumevanje okolja. S temi tehnologijami lahko turisti doživijo destinacijo na povsem nove načine, ki združujejo resničnost s virtualnim, kar dodaja globino in edinstvenost dojemanju kraja.
Celoten pristop k trajnostnemu turizmu, ki združuje trajnostno vodenje, digitalizacijo turističnega vodenja ter inovacije s pomočjo VR tehnologije in holografije, predstavlja holističen pristop k oblikovanju sodobne turistične izkušnje. S tem ne le izboljšujemo turistično ponudbo, temveč tudi aktivno prispevamo k ohranjanju naravnega in kulturnega okolja ter spodbujamo ozaveščenost turistov o pomembnosti trajnostnega turizma.

KOMU JE NAMENJENO? 6 izbranim turističnim vodnikom

NAČIN IZVEDBE: v živo (lokacija: študentski kmapus Ljubljana, Pivovarnška ulica 6, 1000 Ljubljana)

OBSEG IZOBRAŽEVANJA: 10 ur 

ŠTEVILO UDELEŽENCEV IZOBRAŽEVANJA: 6

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE 
Strateško načrtovanje in poročanje za trajnostni velnes turizem

NAZIV MIKRO IZOBRAŽEVANJA: Strateško načrtovanje in poročanje za trajnostni velnes

NOSILEC IZOBRAŽEVANJA: doc. dr. Milica Rančić Demir

TERMIN IZVEDBE: Predvidene ponovne izvedbe se načrtujejo za jesen 2024 oz. zimo 2025.

KRAJŠI OPIS VSEBINE IZOBRAŽEVANJA:

Izobraževanje »Strateško načrtovanje in poročanje za trajnostni velnes turizem« nudi poglobljen vpogled v koncept trajnostnega poslovanja v velnes turizmu s poudarkom na praktičnih primerih integracije trajnosti v poslovanje. Udeleženci izobraževanje bodo spoznali osnove trajnostnega strateškega načrtovanja ter ključne korake za vključevanje okoljskih, družbenih in ekonomskih elementov trajnosti v delovanje velneških centrov. 

Praktični del izobraževanja bo namenjen pripravi strategije trajnostnega poslovanja velneških centrov. Udeleženci bodo prav tako spoznalii postopek priprave in oblikovanja trajnostnega poročila za podjetja, vključno z razumevanjem evropskih standardov poročanja o trajnosti za ocenjevanje organizacij glede njihovega odnosa do okolja, družbe in upravljanja.

KOMU JE NAMENJENO? 

  • Zaposleni v termah, zdraviliščih ter velnes centrih
  • Študenti turizma, velnesa ter drugih storitvenih dejavnosti
  • Ostali zainteresirani javnosti

 

NAČIN IZVEDBE: na daljavo (online)

OBSEG IZOBRAŽEVANJA: 10 ur 

ŠTEVILO UDELEŽENCEV IZOBRAŽEVANJA: 10

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE 
Oblikovanje VR in AR vsebin z elementi igrifikacije

NAZIV MIKRO IZOBRAŽEVANJA: Oblikovanje VR in AR vsebin z elementi igrifikacije

NOSILEC IZOBRAŽEVANJA: asist. Tjaša Alegro

TERMIN IZVEDBE: naslednji predvideni termini izvedb  jeseni 2024

KRAJŠI OPIS VSEBINE IZOBRAŽEVANJA:

Izobraževanje "Oblikovanje VR in AR vsebin z elementi igrifikacije" zagotavlja celovit pregled digitalizacije v turizmu, osredotočen predvsem na virtualno resničnost (VR). Udeleženci bodo pridobili vpogled v zgodovino razvoja XR tehnologij, definirali različne XR tehnologije glede na imerzivnost ter sledili trenutnim trendom in inovacijam. Poglobljeno bodo raziskali uporabo VR v turizmu po različnih področjih, vključno z marketingom, interpretacijo dediščine in igrifikacijo. Poseben poudarek bo na razumevanju uporabniških izkušenj, naprav za VR vsebine, aplikacijah AR vsebin ter orodjih za ustvarjanje VR in AR vsebin. Udeleženci bodo tudi praktično oblikovali preproste VR in AR vsebine na lastnih primerih, kar jim bo omogočilo konkretne veščine za učinkovito uporabo tehnologije v turističnem okolju.

KOMU JE NAMENJENO? Delavcem v turizmu (z različnih področij, npr. marketinga, tistih, ki pripravljajo vsebine razstavnih eksponatov, zaposlenim v DMO-jih in razvojnih agencijah ipd.), študentom turizma (vseh stopenj in študijskih programov). Tudi širši zainteresirani javnosti.

NAČIN IZVEDBE: na daljavo (online) in v živo v predavalnici

OBSEG IZOBRAŽEVANJA: 16 (kontaktnih) ur in 22 ur individualnega dela

ŠTEVILO UDELEŽENCEV IZOBRAŽEVANJA: do 8 (mesta so zapolnjena)

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE 
TRAJNOSTNI RAZVOJ TURIZMA V GORAH 

NAZIV MIKRO IZOBRAŽEVANJA: Trajnostni razvoj turizma v gorah

NOSILEC IZOBRAŽEVANJA: doc. dr. Tomi Špindler

TERMIN IZVEDBE: naslednji predvideni termini izvedb jeseni 2024

KRAJŠI OPIS VSEBINE IZOBRAŽEVANJA:

Izobraževanje "Trajnostni razvoj turizma v gorah" temelji na celovitem razumevanju specifik gorskega okolja ter se osredotoča na trajnostni razvoj turizma v teh edinstvenih regijah. Udeleženci bodo pridobili vpogled v posebnosti gorskega okolja ter raziskali ključne elemente trajnostnega razvoja turizma v tem kontekstu. Poseben poudarek bo na gostoljubju, kjer bodo udeleženci spoznavali načine, kako ustvariti prijetno izkušnjo za obiskovalce gorskih območij. Trajnostno poslovanje planinskih postojank bo osrednja tema, kjer se bodo udeleženci seznanili s praksami, ki omogočajo dolgoročno trajnostno delovanje teh nastanitvenih točk. Raziskovanje marketinga planinskih postojank bo udeležencem omogočilo razvijanje učinkovitih strategij promocije ter privabljanje obiskovalcev v gorske destinacije. Poleg tega se bodo posvetili tudi dodatni turistični ponudbi planinskih postojank, pri čemer bodo razvijali inovativne pristope za obogatitev turistične izkušnje. Izobraževanje bo zaključeno s segmentom o prijavah na razpise, kjer se bodo udeleženci naučili, kako uspešno pridobivati sredstva in podporo za trajnostne projekte v gorskih regijah.

KOMU JE NAMENJENO? Oskrbnikom/najemnikom planinskih postojank, študentom, ostali zainteresirani javnosti.

NAČIN IZVEDBE: v živo in na daljavo

OBSEG IZOBRAŽEVANJA: 20 ur

ŠTEVILO UDELEŽENCEV IZOBRAŽEVANJA: do 10

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE 
ZELENA IN DIGITALNA REVITALIZACIJA PODEŽELJA 

NAZIV MIKRO IZOBRAŽEVANJA: Zelena in digitalna revitalizacija podeželja

NOSILEC IZOBRAŽEVANJA: doc. dr. Maja Borlinič Gačnik

TERMIN IZVEDBE: naslednji predvideni termini izvedb jeseni 2024

KRAJŠI OPIS VSEBINE IZOBRAŽEVANJA:

Izobraževanje "Zelena in digitalna revitalizacija podeželja" predstavlja poglobljen vpogled v koncept revitalizacije podeželja s ciljem trajnostnega razvoja. Udeleženci bodo pridobili razumevanje osnov revitalizacije podeželja ter raziskovali različne možnosti za diverzifikacijo dejavnosti na kmetijskih gospodarstvih, vključno z uvedbo dopolnilnih dejavnosti, ki bodo okrepile lokalno gospodarstvo. Osrednji poudarek bo na trajnostnem upravljanju kmetijskih gospodarstev, z vidikom ekonomske stabilnosti in dolgoročne vzdržnosti. Dodatno bodo udeleženci preučili uporabo digitalnih orodij za izboljšanje kmetijskih in turističnih dejavnosti, s čimer bodo pridobili znanja o sodobnih pristopih k razvoju podeželskih območij. To izobraževanje bo udeležencem omogočilo združevanje trajnostnih in digitalnih rešitev za oživitev podeželskih skupnosti.

KOMU JE NAMENJENO? Nosilcem kmetijskih gospodarstev, nosilcem dopolnilnih dejavnosti na kmetijah in zainteresirani javnosti

NAČIN IZVEDBE: v živo in na daljavo

OBSEG IZOBRAŽEVANJA: 10 ur

ŠTEVILO UDELEŽENCEV IZOBRAŽEVANJA: do 10 

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE 
ZELENA GASTRONOMIJA

NAZIV MIKRO IZOBRAŽEVANJA: Zelena gastronomija

NOSILEC IZOBRAŽEVANJA: pred. Mojca Polak

TERMIN IZVEDBE: Naslednji predvideni termini konec 2024 oz. v začetku 2025 leta.

KRAJŠI OPIS VSEBINE IZOBRAŽEVANJA:

Izobraževanje "Zelena gastronomija" predstavlja celosten pregled vodenja trajnostnih praks v gastronomiji. Udeleženci bodo deležni uvoda v trajnostni gastronomski management, kjer se bodo seznanili z osnovnimi koncepti in načeli trajnostnega razvoja v gastronomiji. Posebno pozornost bo namenjena etiki in družbeni odgovornosti v gastronomiji, kjer se bodo udeleženci osredotočili na moralne vidike poslovanja in vpliv na lokalno skupnost. Raziskovanje vplivov gastronomije na okolje bo udeležencem omogočilo razumevanje okoljskih izzivov v tej panogi. Poudarek bo na certificiranju lokalne gastronomske ponudbe kot orodju za trajnost, pri čemer bodo udeleženci razvijali strategije za izbor in promocijo trajnostnih lokalnih pridelkov. Poleg tega bodo razvijali ponudbo, ki temelji na lokalni dobaviteljski verigi, in vključevali dediščinske prvine v gastronomsko ponudbo, kar bo prispevalo k ohranjanju lokalne identitete. Izobraževanje bo osvetlilo tudi osveščanje in komuniciranje trajnostnega gastronomskega managementa, s poudarkom na transparentnosti in vzpostavljanju zaupanja s strankami. Optimizacija poslovanja za zmanjšanje ogljičnega odtisa, vključno z ukrepi za trajnostno nabavo, energetsko učinkovitostjo in upravljanjem z odpadki, bo prav tako ključna tema. Udeleženci bodo razvijali trajnostne odnose z deležniki in sodelavci, kar bo okrepilo trajnostni vidik v poslovanju. Skozi to izobraževanje bodo udeleženci pridobili praktična orodja in strategije za trajnostni razvoj v gastronomiji.

KOMU JE NAMENJENO? Vodjem restavracij, samostojnim podjetnikom s področja gastronomije, strokovnim učiteljem s področja gastronomije, študentom gostinstva ali hotelirstva.

NAČIN IZVEDBE: Hibridno

OBSEG IZOBRAŽEVANJA: 10 ur 

ŠTEVILO UDELEŽENCEV IZOBRAŽEVANJA: do 10

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE 

prijava in kontakt

Pridružite se nam pri inovativnem projektu izobraževanja v turizmu, za posamezno izobraževanje se prijavite v obrazcu na povezavi.

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE

Za več informacij o kratkih specializiranih izobraževanjih nas lahko kontaktirate na e-naslov: ft@um.si.

Kaj lahko pričakujete od izobraževanj?

Brezplačno
Izobraževanja so v času trajanja projekta NOO Prožne oblike izobraževanja: zeleni prehod in turizem 5.0 brezplačna. 

Dostopno učenje
Ne glede na to, kje se nahajate, lahko dostopate do naših elektronskih izobraževalnih virov 24/7.

Kratko
Majhne enote učenja v krajšem časovnem obdobju, osredotočene na konkretne vsebine.

Fleksibilna narava 
Prilagodite svoj učni ritem svojim obveznostim in potrebam. Večji del izobraževanj je se izvaja na daljavo.

Specializirane vsebine, usmerjene na konkretne potrebe
Naše programe smo razvili na podlagi analize potreb trga in v tesnem sodelovanju z gospodarstvom ter drugimi organizacijami na področju turizma.

Pogoj za vstop
Zaključeno srednješolsko splošno ali strokovno izobraževanje (5. stopnja izobrazbe, poklicna ali splošna matura oz. ustrezne predhodne oblike; SOK).

o projektu NOO

Načrt za okrevanje in odpornost (NOO) je program, ki je bil vzpostavljen v okviru Evropske unije (EU) kot odziv na gospodarske posledice pandemije COVID-19. Ta program je osrednji del načrta NextGenerationEU, ki je bil oblikovan za pomoč članicam EU pri obvladovanju izzivov, povezanih z gospodarskim okrevanjem po pandemiji ter hkrati kot krepitev odpornosti družbe in gospodarstev za prihodnje krize.

V okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) je Univerza v Mariboru oblikovala 23 pilotnih projektov. Ti projekti so del širšega odziva na izzive, s katerimi se sooča slovenski visokošolski prostor in gospodarstvo, ki v središče postavlja zelen in odporen prehod v Družbo 5.0, kot tudi trajnostno in digitalno povezovanje.

Namen teh projektov je zagotoviti, da Univerza v Mariboru sama postane zelena in trajnostna institucija, ki v celotno svoje delovanje – izobraževanje, raziskovanje in vsestransko delovanje v gospodarstvu in družbi - vnaša vrednote in prakse zelenega prehoda in digitalizacije. Na takšen način bomo pripravili tudi naše (bodoče) študente na prihodnost, ki je usmerjena v trajnost, digitalizacijo in odpornost.

mikrodokazila

Mikrodokazilo, pogosto imenovano tudi mikropodročje ali mikrocertifikat, je oblika formalnega priznanja dosežkov v izobraževanju. Gre za specializiran dokument ali potrdilo, ki potrjuje, da je posameznik uspešno zaključil določeno kratko izobraževanje, tečaj, program, delavnico ali usposabljanje na zelo specifičnem področju znanja ali veščin.

Mikrodokazila so običajno manjša od tradicionalnih diplom ali certifikatov in se osredotočajo na ožje kompetence ali spretnosti. Ključna prednost mikrodokazil je njihova prilagodljivost in pristop k učenju skozi vse življenje.

Posameznik lahko pridobi mikrodokazilo na področju, ki ga zanima, brez potrebe po vpisu v celoten študijski program. To omogoča hitrejše pridobivanje specifičnih veščin ali znanja, ki jih lahko takoj uporabi v poklicnem ali osebnem življenju.

Mikrodokazila so vse bolj priznana in sprejeta v poslovnem in izobraževalnem svetu, saj omogočajo prilagodljiv način pridobivanja znanja in povečujejo dostopnost do izobraževanja. Posamezniki jih lahko uporabijo za izboljšanje svoje zaposljivosti, za dokazovanje specifičnih kompetenc delodajalcem ali za izpolnitev osebnih učnih ciljev.

Kaj še lahko pričakujete od izobraževanj?

Kakovost 
Učne načrte za posamezne programe so pripravili visokošolski učitelji in sodelavci, v tesnem sodelovanju s strokovnjaki iz prakse, po standardih, ki veljajo za visokošolske zavode (univerze in samostojne zavode) v Sloveniji in skladno z resolucijo Sveta EU.

Vseživljenjsko učenje
Odprta za vse, ne glede ne predhodno stanje/stopnjo visokošolskega izobraževanja.  Platforma je zasnovana na principu vseživljenjskega učenja, kar vam omogoča, da sledite svojim karier­nim ciljem in se nenehno razvijate.

Kreditna ovrednotenost 
Vsi programi so ovrednoteni z ECTS točkami, kar vam omogoča priznanje doseženih kompetenc na različnih izobraževalnih institucijah in v okviru obstoječih študijskih programov.

Most do visokošolskega študija in zlaganje
S kratkimi programi izobraževanj lahko pripravite pot do zaključevanja obstoječega ali nadaljnjega študija na visokošolski ali univerzitetni ravni.

»Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.« 

Vrni se na vrh strani
chevron-downchevron-up-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram