Pridobitev praktičnih izkušenj s študentskimi projekti

Fakulteta za turizem UM je v okviru razpisa Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije z naslovom Projektno delo za pridobitev praktičnih izkušenj in znanj študentov v delovnem okolju 2022/2023, pridobila dva projekta, v katerem sodelujeta gospodarska družba Gostinstvo dvorec Štatenberg, Peter Kociper s.p. z naslovom projekta "Krajinski park in muzej Dvorec Štatenberg" in javni zavod RRA Podravje Maribor z naslovom projekta "Revitalizacija dvorca Račji dvor kot turistične destinacije". Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.
V projekt je vključenih 5 študentov drugega letnika podiplomskega študijskega programa Turistične destinacije in doživetja (MAG) in 10 študentov prvega letnika visokošolskega študijskega programa Sodobne turistične prakse (VS).
Osnova cilja obeh projektov sta pridobivanje praktičnih izkušenj študentov, ki z raziskovanjem, sodelovanjem, stiki z mentorji in uporabo različnih raziskovalnih pristopov pridobivajo dragocene praktične izkušnje. Poleg tega bodo pridobili različne kompetence, ki jih bodo lahko s pridom izkoristili ob zaključku študija, ko bodo vstopili na trg dela.






Študenti so na obeh projektih zelo angažirano in fokusirano pristopili k pripravi vsebine projektne naloge. Najprej so se lotili raziskave področja in pridobivanja informacij, ter se srečali s predstavniki podjetja ter mentorji. Nato so oblikovali predlog strukture vsebine in načrt izvedbe aktivnosti, ki sta jih pregledala in odobrila tudi oba mentorja. Zatem so se lotili priprave in izvedbe raziskave, pri čemer so pri enem projektu raziskavo že zaključili in v tem trenutku poleg analize pridobljenih podatkov že pripravljajo tudi predloge, s katerimi bi razrešili stanje, med tem ko na drugem projektu raziskava še poteka.
Takšen pristop k pridobivanju znanj je vključenim študentom primeren, saj jim omogoča širitev njihove poslovne in socialne mreže, ter spoznavanje bodočega delovnega okolja, situacij s katerimi se bodo srečali in teamskega dela. Poudariti velja, da tudi mentorja iz gospodarstva in javnega zavoda opažata, da se takšen način učenja in vključevanja študentov v delovno okolje lahko dolgoročno močno obrestuje, saj bodo vključeni študenti ob nastopu svojih zaposlitev imeli praktična znanja, kar bo delodajalcem skrajšalo čas in s tem tudi stroške začetnega usposabljanja.






Veseli smo, da smo bili uspešni pri pridobitvi obeh sklopov projektov, ker lahko tako tudi na fakulteti razvijamo multidisciplinarnost pri pristopih k problemskemu učenju, ter da bodo študenti zaradi takšnih priložnosti poleg boljše usposobljenosti imeli več interesa za iskanje poslovnih priložnosti, pri katerih bodo izboljšali ponudbo, uporabljali novejše tehnologije, ter zaradi poznavanja poslovnega okolja vse to tudi uspešneje uvajali v vsakdanje delovanje podjetij in javnih zavodov v turistični dejavnosti.
Javni razpis »Projektno delo za pridobitev praktičnih izkušenj in znanj študentov v delovnem okolju 2022/2023« (PDŠ UM 2022/2023) je delno financiran iz Evropskega socialnega sklada in se izvaja v okviru operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.

Več o projektih PDŠ UM 2022/23 na spletni strani UM.